Materiały, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi, są najczęściej wykorzystywane w przemyśle. Wykonywane przez naszą firmę w Radwanicach, koło Wrocławia cięcie stali nierdzewnej jest zatem atrakcyjną ofertą dla przedsiębiorstw, którym zależy na szybkiej i precyzyjnej obróbce. W branży działamy od ponad 40 lat, więc potrafimy sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. Nasz park maszyn wyposażony jest w sprzęt sprawdzonych marek m.in. Gildemeister, Dosan czy Takamaz. Dzięki temu jesteśmy w stanie realizować nie tylko przecinanie stali konstrukcyjnej, ale też frezowanie, toczenie czy gwintowanie wielu różnych, grubych materiałów.

Jak wygląda obróbka stali?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań w pierwszej kolejności skupiamy się na właściwościach materiału, który ma zostać poddany obróbce. Grube tworzywo nierdzewne jest wyjątkowo trwałe, a przy tym dość elastyczne i podatne na formowanie. Przecinanie nie stanowi w tym wypadku praktycznie żadnego problemu, jeśli odbywa się z zachowaniem kilku najważniejszych zasad. Cięcie grubej stali konstrukcyjnej musi odbywać się w bezpiecznych warunkach, ponieważ w czasie obróbki emitowane są duże ilości ciepła. Nowoczesne maszyny wyposażone są w specjalistyczne systemy zabezpieczające przed przegrzaniem, istotne jest jednak, aby pamiętać o regularnym uzupełnianiu cieczy chłodząco-smarujących. Cięcie stali konstrukcyjnej ze względu na specyfikę materiału powinno odbywać się też w odpowiednim tempie. Rygorystyczne przestrzeganie tych zasad przyczynia się do większej wydajności prac oraz jej lepszych efektów.

Milling process of metal on machine tool

Rodzaje cięcia stali nierdzewnej

Przecinanie tego wyjątkowo trwałego materiału może odbywać się przy wykorzystaniu kilku technik. Do najpopularniejszych z pewnością należy cięcie grubej stali konstrukcyjnej poprzez skrawanie. Jest to stosunkowo prosta metoda, o ile zadbamy o odpowiedni dobór ostrzy. Metoda skrawania sprawdza się przy przecinaniu bloków nierdzewnych, grubych prętów czy rur. Innym sposobem jest technika cieplna. W tym wypadku, jak sama nazwa wskazuje, w celu wykonania cięcia używa się narzędzi emitujących wysoką temperaturę, np. palników. W czasie topienia wiązania atomowe nierdzewnej stali konstrukcyjnej rozrywają się w sposób naturalny. Kolejną opcją jest toczenie, czyli nacinanie, dziurowanie lub okrawanie. Specjalistyczne tokarki świetnie radzą sobie z przecinaniem grubej stali nierdzewnej, jeśli zadbamy o chłodzenie oraz odpowiedni dobór ostrzy.

Od czego zależy wybór konkretnej metody?

Technik cięcia grubej, konstrukcyjnej stali nierdzewnej jest znacznie więcej. Wybierając sposób na przecinanie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z ważniejszych są parametry dotyczące grubości, które mogą wahać się od kilku do nawet kilkuset milimetrów. Inną ważną kwestią jest wydajność. W naszej pracy czas jest równie ważny, jak efekty. Zwracający się do nas klienci liczą na szybkie wykonanie zleceń, dlatego zawsze wybieramy metodę, która przyczyni się do przyspieszenia procesu cięcia. Ostatnim czynnikiem decyzyjnym mogą być koszty. Nasi klienci mogą liczyć na indywidualnie przygotowane oferty, w których uwzględniamy wszystkie ich oczekiwania. Aby poznać szczegóły naszych propozycji, zapraszamy do kontaktu!

 

Zamknij menu