Obróbka wymagających tworzyw wiąże się z koniecznością stosowania metod zapewniających maksymalną precyzję. Dłutowanie stali i innych metali to idealny przykład skrawania, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie detali oraz skomplikowanych form. W procesie wykorzystuje się zaawansowane technologicznie maszyny, takie jak dłutownice czy tokarki. Nasz park maszyn wyposażony jest w niezbędny sprzęt, który obsługują doświadczeni fachowcy. Dzięki temu zlecenia dla klientów realizujemy terminowo i z zachowaniem dbałości o szczegóły. Siedziba naszej firmy znajduje się Radwanicach, koło Wrocławia.

Jak wygląda obróbka metalu?

Technikę obróbki należy dobierać nie tylko ze względu na oczekiwania wobec finalnego produktu, ale także właściwości konkretnego tworzywa. Metal, a w szczególności stal to materiały, które bardzo często są obrabiane. Ich właściwości mechaniczne wykorzystuje się w różnego rodzaju projektach. Warto pamiętać jednak, że w czasie obróbki niektórych metali, np. stali nierdzewnej krawędzie skrawające są narażone na działanie wysokiej temperatury. Dlatego ważne jest, aby korzystać ze sprzętu, który umożliwia bezpieczną obróbkę, w tym dłutowanie, danego materiału.

Milling process of metal on machine tool

Na czym polega dłutowanie?

Dłutownice w czasie skrawania wykorzystują ruch posuwisto-zwrotny w płaszczyźnie pionowej lub poziomej. Nóż umieszczony na suwaku skrawa w ten sposób stal lub inne tworzywo. Dłutowanie metalu umożliwia zatem tworzenie różnego rodzaju kształtów nieobrotowych. Metodę tę wykorzystuje się m.in. w produkcji kół zębatych oraz innych elementów z krzywkami i rowkami. Technika ta służy także do wykonywania wycięć wielokątnych o regularnym przekroju. Problemu nie stanowi również tworzenie tym sposobem nietypowych konturów. Nowoczesne dłutownice umożliwiają wykonywanie nawet najbardziej wymagających projektów.

Kiedy warto stosować dłutowanie?

Obróbka metalu jest jedną z częściej wykonywanych w naszej firmie. Dłutowanie stali i innych tworzyw stosuje się jednak tylko w przypadku bardzo wymagających projektów. Zazwyczaj jest to produkcja jednostkowa lub małoseryjna. Najlepsze efekty dłutowania stali lub innych metali uzyskuje się w przypadku obróbki niewielkich elementów. Gdy realizacja dotyczy większych powierzchni, zaleca się przeprowadzenie prac w dwóch etapach. Pierwszym jest obróbka zgrubna, która jest ukierunkowana na wydajność. W szybkim tempie skrawane są wówczas duże ilości materiału. Dopiero po zakończeniu tego etapu można przejść do kształtowania, które obejmuje wiele prac z zakresu obróbki wykańczającej, przede wszystkim dbałość o geometrię wyciętych kształtów.

Jakie narzędzia najlepiej sprawdzają się przy tego typu obróbce?

Dłutowanie stali lub wielu innych metali przeprowadza się przy wykorzystaniu sprzętu gwarantującego precyzję. W dłutownicach podstawowym narzędziem skrawania jest nóż jednoostrzowy. Jednym z ważniejszych parametrów ostrza jest jego szerokość, która będzie odpowiadała szerokości nacięć. Bardziej wymagające projekty mogą wymagać nieco innych narzędzi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sprzęt składany, który zawiera adapter do kątowego ustawienia ostrzy.

Jeśli są Państwo zainteresowani precyzyjnym dłutowaniem, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy indywidualną ofertę.
Zamknij menu